Egán Ede-program: közel 800 kárpátaljai magyar vállalkozó írta alá a szerződést

„Micsoda öröm az, hogy már többedik alkalommal tudunk összegyűlni itt, Beregszászban, és megünnepelni azt, hogy a magyar állam milliárdokkal tud hozzájárulni ahhoz, hogy önök jobban tudjanak boldogulni a gazdasági életben” – jelentette ki Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára október 19-én a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán, ahol a magyar kormány által támogatott Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Program újabb mezőgazdasági pályázatkiírásának 781 nyertes pályázójával írták alá a szerződéseket.

A szerződés-aláírási ünnepség kezdetén Magyar Levente köszöntőjében elmondta: a kárpátaljai magyarságnak a magyar kormány által az elmúlt két év során nyújtott gazdaságfejlesztési támogatások összege elérte a 17 milliárd forintot, azaz az 1,7 milliárd hrivnyát. „Arról szeretném önöket tájékoztatni, hogy ez a program bővülni fog és 2019-ben még nagyobb mértékű támogatásra számíthat az itteni közösség” – szögezte le. Az államtitkár szót ejtett a programot ért támadásról, és sajnálatosnak nevezte, hogy az ukrán hatóságok valótlanságokat híresztelnek – nevezetesen azt, hogy itt valamifajta szeparatista törekvést finanszíroznak. „Szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy a programmal szemben több mint fél éve zajló vizsgálat odáig sem jutott, hogy akár csak egy konkrét gyanút megfogalmazott volna. Magyarán kijelenthetjük, hogy bizonyítékunk van arról, hogy ezek a híresztelések tökéletesen alaptalanok” – hangsúlyozta Magyar Levente. Ugyanakkor az elmúlt időszakban több szerzett jogot is megpróbáltak elvenni a kárpátaljai magyar közösségtől. „Szeretném önöket arról biztosítani, hogy az anyaország önök mögött áll az ezen jogokért folytatott küzdelemben, és nem állhat elő olyan helyzet, amelyben az anyaország kihátrálna a kárpátaljai magyarság mögül, vagy magára hagyná azt – ez elképzelhetetlen” – jelentette ki s hozzátette: minél nagyobb a szükség vagy a baj, annál nagyobb a támogatás is, amely 2019-ben látványos formában fog testet ölteni.

„Ha van olyan ország, ha van olyan nép, amelyik érdekelt abban, hogy Ukrajna erős legyen, az Magyarország és a magyar nép, hiszen minél erősebb, függetlenebb, gazdagabb, szuverénebb Ukrajna, annál jobb Magyarországnak és annál jobb a kárpátaljai magyarságnak” – húzta alá a külgazdasági és külügyi tárca államtitkára. Magyarország azt kívánja, hogy Ukrajnának sikerüljön legyőznie az előtte álló kihívásokat, amihez a továbbiakban is minden támogatást megad, csak annyit kér, hogy a kárpátaljai magyarság békességben, jogai birtokában élhessen – fűzte hozzá.

Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, a Legfelső Tanács képviselője köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak, Magyarországnak, amiért kiáll a nehéz helyzetben lévő kárpátaljai magyarság mellett. „A gazdaságfejlesztési program elindítása a bizalom jele volt a kárpátaljai magyarság felé” – mondta. Ez a bizalom nem volt alaptalan, hiszen a helyi magyar közösség ebben a nehéz időszakban is élni tudott a lehetőséggel „és van sok olyan kárpátaljai magyar vállalkozó, aki folytatni és fejleszteni kívánja vállalkozását saját maga, családja, Kárpátalja és Ukrajna javára.” Köszönetet mondott továbbá azoknak a pályázóknak, akik az ukrán hatóságok általi megfélemlítések ellenére részt vesznek a gazdaságfejlesztési programban, s megpróbálnak megmaradni szülőföldjükön, Kárpátalján. Sajnálatosnak nevezte a támadásokat, s úgy véli, hogy az ukrán hatalom téves utakon jár, hiszen az ő kötelessége lenne a kis- és középvállalkozások támogatása. Ukrajnában óriási méreteket öltött az elvándorlás, az Egán Ede gazdaságfejlesztési program pedig éppen azt irányozza elő, hogy az emberek itthon maradjanak szülőföldjükön, itthon tudjanak vállalkozni, s ha van vállalkozás, van gazdasági fejlődés, ha van megélhetésük a családoknak, akkor van lehetőség arra, hogy fejlődjön a szociális szféra is – tette hozzá Brenzovics László.

A köszöntőket követően Berki Marianna, az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ igazgatója ismertette a támogatási szerződések aláírásának menetét, amelyeket ezután a közel 800 kárpátaljai magyar vállalkozó alá is írt.

Forrás: karpataljalap.net